سفارش تبلیغ
صبا

دوربینی بهشکل مسلسل که در جنگ جهانی دوم استفاده میشد

دوربینی به‌شکل مسلسل که در جنگ‌ جهانی دوم استفاده می‌شد

در جنگ جهانی دوم از تجهیزات و سلاح‌های پیشرفته مختلفی استفاده شد؛ اما یکی از این تجهیزات که ظاهری شبیه به یک سلاح پیشرفته را دارد اما در واقع یک دوربین عکاسی است، دوربین ژاپنی Konishoruko Rokuoh-Sha Type 89 بود که شکلی شبیه به یک مسلسل دارد.

این دوربین مسلسل‌شکل ژاپنی به تازگی در فروشگاه EBAY دیده شده است. این دوربین که در طول جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت، با برچسب قیمت 4,499 دلار برای فروش قرار گرفته است.

دوربین Konishoruko Rokuoh-Sha Type 89 برای تمرین‌های نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفت. قبل از فرا رسیدن عصر دوربین‌های دیجیتال کوچک که امکان پخش زنده را فراهم می‌کردند، نیرو‌های هوایی در سرتاسر جهان، دوربین‌های آنالوگ بزرگی را برای تمرین‌های نظامی و نبردهای واقعی روی هواپیماهای جنگی نصب می‌کردند. خلبان‌ها از این دوربین‌های جنگی برای تایید کشته‌شدن دشمنان استفاده می‌کردند. در تمرین‌های نظامی نیز از این دوربین‌ها برای ارزیابی دقت خلبان‌های جنگنده‌ها استفاده می‌شد، بدون اینکه نیازی باشد در تمرین‌های نظامی عملی شرکت کنند.

دوربین Konishoruko Rokuoh-Sha Type 89

مو?سسه‌ی عتیقه‌جات نظامی بین‌المللی (International Military Antiques) می‌نویسد:

این دوربین مسلسل شکل که یک دستگاه تمرین چندمنظوره است، در واقع دوربینی است که بدنه‌ی بسیار بزرگی دارد و برای نصب روی بال‌های هواپیما یا محل قرارگیری اسلحه‌ی جنگی هواپیما، مناسب است. وقتی که ماشه کشیده می‌شود، دوربین شروع به کار کرده و از صحنه‌ای که به سمت آن نشانه رفته است، ثبت تصویر را آغاز می‌کند. این دوربین همچنین دارای یک کرونومتر اختیاری نیز است. پس از فرود هواپیما، مربی‌ها می‌توانند به‌منظور هدایت درست هواپیما و زمان‌بندی صحیح شلیک، فیلم را بررسی کنند.

شرکت سازنده‌ی این دوربین که Konishoruko نام دارد، بعدها به Konica تغییر نام داد و در سال 2003، از طریق ادغام با شرکت دوبین‌سازی Minolta، کمپانی معروف فعلی Konica Minolta شکل گرفت.

فروشنده‌ی eBay این دوربین به نام کاربری westborncam1 در توضیحات ذکر می‌کند:

وضعیت کلی این دوربین عالی است، به خصوص با درنظر گرفتن این موضوع که در طول جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت. من این دوربین‌ را به طور کامل تست کرده‌ام و به‌نظر می‌رسد که تمام قسمت‌های آن سالم است؛ اهرم کوک آن سفت و محکم است و به‌هنگام آزادسازی، به‌آسانی رها می‌شود. صدای شاتر دوربین شنیده می‌شود و حرکت فیلم داخل دوربین به خوبی انجام می‌شود.

خریدار علاوه‌بر دریافت دوربین، یک گیره و براکت نصب برای متصل کردن دوربین به هواپیمای جنگی، چهار عدد قوطی فیلم به همراه سه عدد نوار فیلم 35 میلی‌متری خالی، کابل رهاسازی سریع، قطعات متفرقه و یک صندوق برای حمل دوربین دریافت خواهد کرد.