سفارش تبلیغ
صبا

فیروزآبادی: بنا به دستور رئیس جمهور باید از انحصار پیامرسانهای خ

بر اساس گزارش دبیر شورای عالی فضای مجازی، رئیس جمهور دستور داده است از انحصار پیام‌رسان‌های خارجی و به‌ویژه تلگرام جلوگیری شود.

فیروزآبادی: بنا به دستور رئیس جمهور باید از انحصار پیام‌رسان‌های خارجی به ویژه تلگرام خارج شویم - به‌روزرسانی: واکنش رئیس جمهور

به گفته‌ی ابوالحسن فیروز آبادی، تمرکز دولت در سال 97 بر ساماندهی فضای مجازی طبق سند الزامات شبکه ملی اطلاعات است و بر اساس این سند، مدیریت، امنیت، اقتصاد فضای مجازی را باید ملی کرد.

فیروزآبادی در شبکه‌ی خبر گفت:

اینکه تلگرام یک شرکت است یا خیر، هنوز مشخص نیست؛ چرا که فاقد آدرس و سهامدار است. تلگرام یک پیام‌رسان است که در دنیا شکل گرفته و در هیچ کشوری پیام‌رسان غالب به شمار نمی‌رود. این در حالی است که تلگرام تنها در کشور ما یک پیام‌رسان غالب است؛ اما در دیگر کشورها در رده های 5-6 یا 7 قرار دارد. با این حال ما بسیاری از دارایی‌های خود را در این فضا روی سکو قرار دادیم.

بر اساس گزارش وی، این سکو تا امروز سکوی پیام‌رسانی بود که یک بخش آن به ارتباطات و بخش دیگر به رسانه مربوط می‌شد. از چند ماه پیش، تلگرام در سایت خود به‌صورت رسمی  یک سند 32 صفحه‌ای منتشر و اعلام کرد به روش عرضه‌ی اولین توکن یا پول رمزنگاری شده تلگرام (ICO) که یک راه جمع‌‎آوری منابع مالی برای توسعه پروژه‌های رمزارز است، فعالیت می‌کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود:

شبکه تلگرام که تاکنون یک سکوی پیام‌رسانی بود تبدیل به یک سکوی اقتصادی خواهد شد که این امر برای ما یک علامت سؤال بزرگ ایجاد کرد که هدف آن‌ها از ایجاد این سکوی اقتصادی چیست؟

به گفته‌ی وی، در بررسی‌ها مشخص شد که این سکو ملاحظات خاصی دارد و قرار است در آن از تکنولوژی‌هایی استفاده شود که تاکنون در دنیا به کار نرفته است. در تلگرام قرار است مکانیزم‌های شبکه باز راه‌اندازی شود و به دنبال آن نیز قرار است پولی به عنوان «گرم» ایجاد شود. بر این اساس، تلگرام قصد دارد کمیسیون تمام معاملاتی را که در این فضا انجام می‌شود، دریافت کند.

دستور رئیس جمهور

دبیر شورای عالی فضای مجازی تأکید کرد:

رئیس جمهور دستور داده تا از انحصار پیام‌رسان‌های خارجی به ویژه تلگرام خارج شویم. در کشور ما پیام‌رسان‌های زیادی مانند واتساپ، لاین و ایمو وجود دارد اما با این حال کمتر دچار چالش هستیم؛ زیرا این پیام‌رسان‌ها، تنها پیام‌رسان هستند و قرار نیست وارد سکوی اقتصادی شوند.

وی افزود:

در کشور ما هرچیزی می‌خواهد وارد شود، گمرک باید بر اساس قوانین کشور عمل کند تا لطمه‌ای به بازار وارد نشود. طبیعی است که باید درباره هر پیام‌رسانی که بخواهد پول را شیوع دهد و سرعت جابجایی آن را بالا ببرد و ساختار روابط خریدار و فروشنده را تغییر دهد، تصمیم‌گیری کرد.

به گفته‌ی فیروزآبادی، میزان تبلیغات هدفمند در کشور حدود 6 تا 7 هزار ملیارد تومان است که تلگرام می‌خواهد در این حوزه بازار ایران را به دست گیرد؛ بدون آنکه هیچ یک از بخش خصوصی را مشارکت دهد.

دبیرشورای عالی فضای مجازی اعلام کرد:

این روند مشابه فعالیت گوگل در ایران است که بدون داشتن دفتر، روزی یک میلیارد تومان از بازار تبلیغات کشور را در اختیار دارد. برآورد ما این است که شرکت‌های ایرانی 400 میلیارد تومان در سال برای تبلیغات به گوگل می‌دهند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد:

باتوجه به ضریب نفوذ تلگرام و میزان استفاده مردم، این نکات باعث شده تلگرام به‌عنوان بحث اصلی مورد توجه شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی باشد؛ بنابراین بحث و بررسی زیادی در خصوص تلگرام انجام شد. ما به دقت رصد می‌کنیم که تحولات به چه صورتی اتفاق می‌افتد و چه اقداماتی برای مهار آن باید انجام داد.

به‌روزرسانی

حسن روحانی در خصوص مطرح شدن بحث فیلترینگ تلگرام اعلام کرد که بنای نظام بر رفع انحصار از فضای پیام‌رسان‎ها بوده است نه فیلتر و بستن فضای مجازی.

 انتشار اخبار مربوط به احتمال فیلتر شدن تلگرام از سوی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، واکنش‌‌های مقامات و چهره‌های مختلف سیاسی را به همراه دارد.

بر اساس گزارش سایت جماران، حسن روحانی در دیدار با جمعی از مدیران ارشد کشوری، در واکنش به خبرهای مطرح‌شده در خصوص احتمال فیلتر تلگرام گفته است: «بنای نظام بر رفع انحصار از فضای پیام‌‎رسان‎ها بوده است نه فیلتر و بستن فضای مجازی.»