سفارش تبلیغ
صبا

سامسونگ و اپل؛ بزرگترین خریداران تراشه در سال 2017

به گزارش گارتنر، اپل و سامسونگ در سال 2017 سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی خرید تراشه‌ را به‌ ترتیب 27.5 و 37.2 درصد افزایش داده است.

سامسونگ و اپل؛ بزرگ‌ترین خریداران تراشه در سال 2017

بر اساس گزارش اخیر مؤسسه‌ی تحقیقاتی گارتنر، در سال 2017 هزینه‌های صرف‌شده توسط اپل در زمینه‌ی تراشه‌ها، نسبت به بازه‌ی زمانی مشابه در سال 2016، بیش از 25 درصد افزایش یافته است. طبق ادعای گارتنر، اپل در سال 2017 نزدیک به 38.754 میلیارد دلار صرف خرید تراشه‌ کرده است که رشدی 27.5 درصدی نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

بدین ترتیب اپل پس از سامسونگ، بزرگ‌ترین خریدار تراشه‌ در دنیا به شمار می‌رود. سامسونگ با افزایش 37.2 درصدی میزان سفارش‌‌های خود و رساندن آن به ارزش بیش از 43 میلیارد دلار، با اختلاف نزدیک به 4 میلیارد دلار در جایگاه نخست قرار دارد. پس از سامسونگ و اپل، شرکت‌های دل،  لنوو،  هواوی، BBK،  اچ‌پی، هیولت پکارد اینترپرایز، ال‌جی و وسترن دیجیتال در جایگاه‌های سوم تا دهم قرار دارند.

ماساتسون یاماجی، تحلیل‌گر ارشد گارتنر در این خصوص می‌گوید:

سامسونگ و اپل نه‌تنها جایگاه اول و دوم را حفظ کرده‌اند؛ بلکه در سال 2017، میزان هزینه‌ی صرف‌شده‌ در زمینه‌ی نیمه‌هادی را نیز به‌‌میزان قابل توجهی افزایش داده‌اند. این دو شرکت از سال 2011 جایگاه‌های نخست را از آن خود کرده‌اند و کماکان تأثیر شگرفی بر فناوری و ترندهای قیمتی در کل صنعت نیمه‌هادی می‌گذارند.

با این حال تحلیل‌گران گارتنر معتقدند که افزایش هزینه‌ی صرف‌شده توسط اپل و سامسونگ، علاوه‌ بر افزایش حجم تولید این شرکت‌ها، افزایش قیمت قطعات را نیز به نمایش می‌گذارد.

افزایش قابل توجه قیمت حافظه‌های فلش NAND و DRAM تأثیر بسیاری بر رتبه‌بندی خریداران تراشه‌ها در طول سال 2017 داشته است. بسیاری از تولیدکنندگان و حتی شرکت‌های بزرگ، نمی‌توانستند از ریسک کمبود تراشه‌ی حافظه و افزایش قیمت آن در طول سال 2017 اجتناب کنند. کمبود در زنجیره‌ی تأمین قطعات، نه‌تنها در بازار آی‌سی حافظه‌، بلکه در بازار سایر تراشه‌های نیمه‌هادی نظیر میکروکنترلرها، قطعات چندپارچه و قطعات پسیو رخ داد؛ این مسئله به‌ضرر تولیدکنندگان و به‌ نفع تأمین‌کنندگان تمام شد. از سویی دیگر اغلب تولیدکنندگان موفق، محصولات خود را از طریق تراشه‌های سیلیکون اختصاصی، [از سایر رقبا] متمایز می‌کنند. افزایش هزینه‌ی صرف‌شده در زمینه‌ی توسعه‌ی تراشه‌ی اختصاصی تولیدکنندگان، در آینده خطر بزرگی برای رشد تولیدکنندگان تراشه‌های تجاری خواهد بود.

طبق اعلام گارتنر، 10 خریدار بزرگ تراشه‌، 40 درصد از بازار کل صنعت نیمه‌هادی را در سال 2017 شکل می‌دهند و پیش‌بینی می‌کند که این سهم تا سال 2021 به حدود 45 درصد خواهد رسید.